COMPETITIONS 2017/18

YSBC oct 2017
VIBE WIEN 2018
Group prizes
Children Ballet Ensemble Bronze medal – Les Sylphides – Level 2
Children National/Folklore Ensemble Silver medal – Ciuleandra – Level 2
Both dances were invited to dance in the Gala performance Vibe 2018
Bari Ballet Competition 2018
Scholarships
Bari International Seminar 2018 Ana Crizbasianu – Level 5
Ballettakademie der Wiener Staatsoper Teodora Neacsu – Level 3
Salerno Dance Festival Ana Crizbasianu – Level 5
Teodora Neacsu – Level 3
Hellas International Festival 2018 Maia Blaer – Level 3
Ana Crizbasianu – Level 5
DANCE WORLD CUP 2018
Solo prizes
Children Solo Ballet Gold medal – Radish variation – Teodora Neacsu (Level 3)
Children Solo Ballet Repertoire with pointes shoes Gold medal – Giselle – Nora Stancu (Level 5)
Silver medal – Le Corsaire – Ana Crizbasianu (Level 5)
Bronze medal – Fairy doll – Diada Rehning Smara (Level 5)
Children Solo Neoclassical Ballet with pointes shoes Gold medal – Linee – Nora Stancu (Level 5)
Silver medal – Spring – Ana Crizbasianu (Level 5)
Bronze medal – Rusalka – Teodora Mateescu (Level 5)
Children Solo Jazz Silver medal – Smile – Ana Maria Zamfir (Level 2)
Children Solo National Gold medal – Samani Georgian dance – Elena Vasile (Level 5)
Bronze medal – Irish dance – Ana Crizbasianu (Level 5)
Junior Solo Repertoire Ballet Gold medal – Harlequinade – Tabitha Budeanu (Level 5)
Bronze medal – Coppelia – Maria Popa (Level 6)
Junior Solo Neoclassical Ballet Gold medal – My hope – Diana Nitu Niculae (Level 6
Silver medal – Dream to fly – Tabitha Budeanu
Junior Solo Contemporary Silver medal – Opposed – Nora Stancu (Level 5)
Junior Solo National Gold medal – Guajira flamenca – Clara Ciopata (Level 6)
Group prizes
Children Quartet Ballet Silver medal – Pizzicatto – Level 3
Children Small Group Ballet Silver medal – La Vivandiere – Level 3
Bronze medal – Les Sylphides – Level 2
Children Large Group Ballet Gold medal – Little fairies – Level 1
Children Small Group Show dance Bronze medal – Hit the road Jack – Level 3
Children Large Group National Bronze medal – La tarantella – Level 1
Junior Small Group Ballet Gold medal – Winter (Level 5)
Silver medal – Esmeralda (Level 6)
Junior Small Group Contemporary Silver medal – Coesio (Level 5)
DANCESTAR 2018
Solo prizes
Ballet Solo Children Golden medal – Sleeping beauty fairy variation – Teodora Neacsu (Level 3)
Bronze medal – Little polka – Rucsandra Nicolae (Level 2)
Ballet Solo Seniors Bronze medal – Esmeralda act 1 – Clara Ciopata (Level 6)
Contemporary Solo Juniors Silver medal -Opposed – Nora Stancu (Level 5)
Contemporary Solo Seniors Silver medal – Mad rush – Cristiana Fodoroiu (Level 6)
Lyrical Solo Children Bronze medal – Let it go – Maia Blaer (Level 2)
Folklor Solo Junior Golden medal – Irish dance –Ana Crizbasianu (Level 5)
Silver medal – Samani – Elena Vasile (Level 5)
Folklor Solo Senior Golden medal – Guajira flamenco – Clara Ciopata (Level 6)
Group prizes
Ballet Children Group Silver medal – Les Sylphides (Level 2)
Bronze medal – Little fairies (Level 1)
Ballet Junior Group Golden medal – Winter (Level 5)
Silver medal – Esmeralda (Level 6)
Contemporary Group Juniors Golden medal – Coesio (Level 5)
Jazz Group Juniors Golden medal – Hit the road Jack (Level 3)
Folklor Group Children Silver medal – Ciuleandra (Level 2)
Bucharest Dance Festival 2017
Solo prizes
Children  Contemporary Bronze medal – Cry – Diada Rehning Smara (Level 5 academic)
Junior Ballet Golden medal – Satanella – Nora Stancu (Level 5 academic)
Junior Contemporary Silver medal – Linee – Nora Stancu (Level 5 academic)
Junior Folklore Golden medal – Matrioshka – Clara Ciopata – Level 6 academic
Bronze medal – Hungarian dance – Elena Vasile – Level 5 academic
Duo, Quartet, Group prizes
Children Duo Ballet Silver medal – Teodora Neacsu and Teofil Cosma (Level 3 academic)
Junior Ballet Quartet Silver medal – Markitenka – Nora Stancu, Tabitha Budeanu, Diana Rehning Smara, Andra Popescu (Level 5 academic)
Junior Ballet Group Golden medal – Ricordo Ceaikovski – Level 3 academic
Junior Contemporary Group Bronze medal – Fall and recovery – Level 6 academic
Senior Ballet Group Golden medal – Imperial valse – Level 6 academic
Invited to dance in the Gala Satanella – Nora Stancu (Level 5 academic)
Scholarships
Ateneo della danza Summer school – Nora Stancu (Level 5 academic)
Eolie Dance festival Summer school – Diada Rehning Smara (Level 5 academic)
Blackout (Dance Competition) Diada Rehning Smara (Level 5 academic)
IALS (10 free contemporary lessons with Roberta Fontana Diada Rehning Smara (Level 5 academic)
YOUNG STARS BALLET COMPETITION SIBIU ROMANIA 2017
Solo prizes
CL2NPsolo Silver medal – Diada Rehning Smara-Paquita
CL2Psolo male
Silver medal – Teofil Cosma-Sleeping beauty
M2Psolo Silver medal – Nora Stancu-Opposed
M2Psolo male Gold medal – Teofil Cosma-Il vagabondo
CL3NPsolo Gold medal – Cristiana Fodoroiu-Raymonda
CL3Psolo Bronze medal – Maria Irina Popa-Walpurgis Night
Group prizes
M3Pgroup
Silver medal – Fall & recovery – Level 5 and 6
Scholarships
École Nationale Supérieure de danse Marseille Maria Irina Popa
Wiener Staatsoper Ballettakademie Karina Codres
Ballet School Basel Teofil Cosma
Maria Irina Popa
Dance Academy Zurich Teofil Cosma

Tabitha Budeanu
Choreography Institute Kiev Nora Stancu
State Ballet School Berlin Nora Stancu
Teofil Cosma
Charity Project Hand in hand Diana Nitu Niculae
Bari Ballet Competition Ana Crizbasianu
Teofil Cosma
Maria Irina Popa
International ballet competition Mia Ćorak Slovenski Nora Stancu
Maria Irina Popa
Invited to dance in the Gala Diana Nitu Nicolae
Nora Stancu
Markitenka